Távirányító
Távirányító lévén elektromechanikus eszköz, mely a mechanikus állapotokat rögzíti, és azokat az állapotokat elektromos jelekké alakítja át. Ezeket az analóg jeleket az MCU (Microcontroller Unit - beépített mikroszámítógép) átalakítja digitális jelekké, és ezekkel dolgozik a továbbiakban, előállítja a kimeneti jeleket, amit utána elküldi az RF-modulnak (Radio Frequency module), mely bizonyos protokoll szerint rádióhullám formájában sugározza azokat.
- Kapcsolók, karok állásának értelmezése
A karok, csuszkák állapotának értelmezése kissé eltér, ugyanis, ebben az esetben nem elég a végállások értelmezése. Szükség van a köztes feszültség értékekre is. Ehhez, lényegében 2 fajta megoldás létezik: potméter, vagyis variálható ellenállású és HAL (nem pikkelyes) szenzor alapú. Mindkettő feszültség adatokat továbbit az MCU analóg-digitális konverter (Analog Digital Converter - ADC) felé alacsony és magas jelszint között (általában 0-5V, de léteznek energiatakarékosabb csipek, melyeknél a magas jelszint 3.6 illetve 1.8V). Az ADC ezt az értéket fogadja, és átalakítja 8-12 hosszú bináris számmá (10 bit 1024 feszültség érték tárolására elegendő). Az ADC rendszeresen leolvassa a feszültség értékeket - ezt hívják mintavételezési frekvenciának. Ez kb. a fele az MCU frekvenciájának.
Mivel nincs két egyforma potméter/HAL-szenzor, ezért néha-néha, de legalább a szezon elején illetve firmware frissítése után érdemes kalibrálni a karokat/csuszkákat, vagyis megfeleltetésbe hozni a karok helyzetét/a kialakult feszültségértékeket a digitális megfelelőjéhez. A kalibrálás általában 3 pontot érint: alsó-, felső- és közép-állás.
Egy régi barátunk: 9x távirányitó kapcsolási rajzán próbáljátok megtalálni, mi merre van.
RC távirányítás eszközei